STRONA GŁÓWNA

czwartek, 14 kwietnia 2016

Polacy w czasie I wojny światowej

Sięgniemy teraz do wydarzeń z I wojny światowej, które przyniosły dla Polaków ważną zmianę sytuacji międzynarodowej, które dawały nadzieje na odrodzenie państwa, ponieważ po raz pierwszy zaborcy znaleźli się po przeciwnych stronach konfliktu, od czasu utraty niepodległości. Polskie oddziały wspierały państwa centralne, jak i ententę, ponieważ polscy politycy nie wiedzieli, którą stronę poprzeć. Terytorium dawnej Rzeczypospolitej podczas I wojny światowej stało się miejscem zaciętych walk. W 1915r. kiedy ziemie zaboru rosyjskiego znalazły się pod okupacja państw centralnych, władze niemieckie i austriackie przystąpiły do rabunkowej eksploatacji tych terenów.

Stronnictwo proaustriackie
Działacze PPS-Frakcji Rewolucyjnej pod przewodnictwem Piłsudskiego liczyli na pomoc państw centralnych w odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej. Szczególnie swoje nadzieje wiązali z Austro-Węgrami. Sformowana w 1914r. Kompania Kadrowa wkroczyła do Królestwa Polskiego, nieskutecznie próbując wywołać tam powstania narodowe. Zaczęto tworzyć Legiony Polskie z udziałem członków Kompani. Oddziały te walczyły po stronie państw centralnych do 1917r.



Oddział Związku Strzeleckiego prezentuje się podczas wizytacji Józefa Piłsudskiego. Członkowie tej organizacji w trakcie I wojny światowej stanowili liczna grupę w Legionach Polskich.












Józef Piłsudski w czasach zaborczych był działaczem socjalistycznym i niepodległościowym. Po odzyskaniu przez Polskę niezależności został Naczelnikiem Państwa oraz naczelnym wodzem armii.















Stronnictwo prorosyjskie 
Endecja na czele z Romanem Dmowskim za największe zagrożenie uznawała działania germanizacyjne podejmowane przez Niemców. Dlatego polscy nacjonaliści reprezentowali orientacje prorosyjską, a odzyskanie niepodległości wiązali ze zwycięstwem ententy. Z ich inicjatywy u boku armii carskiej sformowano oddział nazwany Legionem Puławskim. W 1918r. dzięki aktywności związanego z endecją Komitetu Narodowego Polskiego, we Francji powstała polska formacja wojskowa - Błękitna Armia, której dowódcą został gen. Józef Haller.






Błękitna Armia rekrutowała żołnierzy spośród Polaków służących w wojsku francuskim, polskich jeńców z armii państw centralnych oraz ochotników z Ameryki.

















Roman Dmowski należał do głównych ideologów polskiego ruchu narodowego. Jego zdaniem największe niebezpieczeństwo groziło narodowi polskiemu ze strony Niemiec. Reprezentował Polskę podczas konferencji pokojowej po zakończeniu I wojny światowej.















Sprawa polska na arenie międzynarodowej
Na początku wojny państwa zaborcze nie były zainteresowane kwestią niepodległości Polski. Dopiero w manifeście z 5 listopada 1916r. cesarze Niemiec i Austrii zapowiedzieli utworzenie Królestwa Polskiego. Po tym wydarzeniu sprawa polską zajęli się również przywódcy państw ententy. Rosja złożyła obietnicę stworzenia państwa polskiego pod berłem cara, a prezydent USA Thomas Woodrow Wilson w swoim programie pokojowym ogłosił konieczność powstania niepodległej Polski. Taka decyzja była efektem działalności Ignacego Jana Paderewskiego na emigracji oraz przedstawicieli Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, na którego czele stał Roman Dmowski.





Orędzie prezydenta Wilsonawygłoszone w Kongresie 8 stycznia 1918r. w punkcie trzynastym dotyczyło utworzenia po wojnie niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza.

















Ignacy Jan Paderewski był wybitnym kompozytorem i pianista, który wykorzystywał swoją popularność do działalności na rzecz niepodległości Polski. Podczas I wojny światowej prowadził akcję polityczną w Stanach Zjednoczonych - spotkał się z prezydentem Wilsonem i przedstawił mu memoriał dotyczący sprawy polskiej. Wraz z Dmowskim reprezentował Polaków na kongresie wersalskim.