Czy każdy z nas zdaje sobie sprawę jakie były początki niepodległości Polski? Z jakimi borykała się problemami? I czy dawała sobie z nimi radę?
Działania wojenne, które toczyły się w latach 1916-1918 spowodowały poważny kryzys w państwach zaborczych, Rosja pogrążyła się w wojnie domowej, a Niemcy i Austro-Węgry borykały się z konfliktami wewnętrznymi. Więc szanse na niepodległość Polski wzrastały, również sprzyjała temu przychylna postawa państw ententy.
Za symboliczną datę odzyskania niepodległości przyjmuję się 11 listopada 1918r, w tym dniu Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władze wojskową, a 14 listopada przekazała mu rządy cywilne.Pierwszym krajem, który uznał polską niepodległość były Niemcy, utwierdzało to wśród aliantów fałszywy wizerunek Polski jako sprzymierzeńca państw centralnych, więc nie chcieli zaakceptować nowych władz polskich, akceptowali tylko Komitet Narodowy Polski. Piłsudski rozpoczął tworzenie rządu tymczasowego, którego celem było objęcie władzy do momentu przeprowadzenia wyborów i zwołania sejmu. Nowy rząd wprowadził wiele nowych reform. Określono tymczasowe formy rządów, do momentu zwołania sejmu najwyższą władze w kraju sprawował Tymczasowy Naczelnik Państwa- Józef Piłsudski. W styczniu 1919r alianci zaakceptowali nowo utworzony rząd pod kierownictwem Ignacego Jana Paderewskiego. Na konferencji pokojowej w Paryżu odbudowę niepodległej Polski popierała Francja Podpisany 28 czerwca 1919r traktat wersalski oficjalnie ustanowił powstanie niepodległej Polski, oraz przyznał jej Wielkopolskę, zachodnią cześć Kujaw wraz z Bydgoszczą, Pomorze Gdańskie, Mierzeję Helską. Polska została także zmuszona do podpisania małego traktatu wersalskiego, który dotyczył ochrony praw mniejszości narodowych.
Od samego początku odrodzone państwo borykało się z samymi problemami. Było bardzo zniszczone przez I wojnę światową, oraz politykę rabunkową prowadzoną przez zaborców. Znacznemu zniszczeniu uległ przemysł oraz brakowało podstawowych artykułów. Również wszystko potęgowały przemarsze uwolnionych jeńców rosyjskich oraz rozbrojonych żołnierzy niemieckich, a także ludność cywilna, która powracała do rodzinnych miejscowości.
*Głównym zadaniem stało się scalenie ziem należących do trzech państw zaborczych. Tereny te różniły się od siebie pod względem prawnym i administracyjnym oraz miały różny poziom rozwoju cywilizacyjnego. Mimo wysiłków polskich władz sytuacja ta utrzymywała się przez cały okres trwania II Rzeczypospolitej. Największe różnice występowały pomiędzy zaborem pruskim, a rosyjskim. Wielkopolska, Pomorze oraz włączona do Polski wschodnia część Górnego Śląska dysponowały dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Natomiast dawny zabór rosyjski oraz Galicja były znacznie opóźnione cywilizacyjnie. W dawnych zaborach rosyjskim i austriackim występowały wielkie własności ziemskie. Chłopi posiadali małe i niedochodowe gospodarstwa o powierzchni 1-5ha, a majątki arystokracji zajmowały ponad połowę gruntów ornych. Natomiast w zaborze pruskim wszystko było bardziej zrównoważone.
*Jednym z najważniejszych zadań polskiego rządu stało się ujednolicenie systemu prawnego. Również nie udało się tego dokonać przez cały okres panowania II RP. Różnice występowały w wielu dziedzinach, a najbardziej były one widoczne w zakresie prawa małżeńskiego. W zaborze pruskim zawierano śluby cywilne, a w pozostałych częściach Polski tylko kościelne. Obowiązywały również odmienne zasady ruchu drogowego. W zaborze rosyjskim i pruskim był ruch prawostronny, natomiast w austriackim lewostronny. Ujednolicono ruch kolejowy, ponieważ uznano go za strategiczny dla funkcjonowania państwa.
Żadne z nowo powstałych państw europejskich nie miało tak trudnych początków jak Polska, która
stanęła przed zadaniem scalenia trzech odrębnych terytoriów w jeden wspólny organizm polityczny i
gospodarczy.
![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_szGa8i73687SVlksFdSVBdWZDax1NLRN4M_JULQfQZ6y6DIWO4EdvYl89X09_fkbu0AoAIICIzZPoOeURqu7dAkH54w9K1BdZiV3yzfQwfN8iLAGGsQon9huPOoFE4dw4d_B1lewYDXKyldADl8wozLIu0xXBeS-3plPCGgGvS2zIXqlqLkSQXuZmiv3V7=s0-d)
Zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski.
Przebywał tam od 1917r. aresztowany po tzw. kryzysie przysięgowym.
stanęła przed zadaniem scalenia trzech odrębnych terytoriów w jeden wspólny organizm polityczny i
gospodarczy.
Zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski.
Przebywał tam od 1917r. aresztowany po tzw. kryzysie przysięgowym.